VI Edycja Zielonej Akademii

Harcerz miłuje przyrodę i stara się ja poznać…
W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2024 r. na Bazie Biwakowej – Frombork Bauda na zlecenie Braniewskiego Starostwa Powiatowego zrealizowaliśmy zadanie pod nazwą Zlot Zastępów Harcerskich – VI Zielona Akademia.
W ramach zadania 80 osobowa grupa dzieci i młodzieży wzięła udział w zajęciach w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i ekologii stanowiących ważny element edukacji obywatelskiej. Budujących społeczeństwo oparte o zasady zrównoważonego rozwoju i skupiających się na zdobywaniu wiedzy na temat zagadnień środowiskowych i poznawaniu powiązań między społeczeństwem, środowiskiem i gospodarką. Ich nieodłączną częścią jest wychowanie, czyli rozwijanie relacji ucznia i uczennicy ze środowiskiem naturalnym i kształtowanie kompetencji, które pozwolą im je chronić.
Wśród zadań zorganizowano: biwak w lesie, ognisko spotkanie z leśnikiem Panem Antonim Czyżem z Nadleśnictwa Zaporowo, warsztaty ekologicznie z druhną phm. Anną Białous, klomby warzywne z druhną phm. Zdzisławą Jaczyńską, kuchnia w plenerze z druhną pwd. Patrycja Krupińską, gra terenowa z druhem pwd. Pawłem Kaczmarskim, turniej wiedzy ekologicznej z druhem hm. Arkadiuszem Witkowskim , ognisko pod nazwą „Zastępowy” z druhem hm Waldemarem Wądzyńskim.
W ramach realizacji zadania każdy zastęp otrzymał Certyfikat uczestnictwa i pakiet materiałów niezbędnych do realizacji zadań. Najlepsze zastępy nagrody za:
I miejsce – Zastęp Niezapominajki z 1 DH im. Morskiej Jednostki Rakietowej
II miejsce – Zastęp Jastrzębie z 1 GHDP im. Stefana Batorego
III miejsce – Zastęp Feniks i Apteczki z 9 GHDS im. Obrońców Poczty Gdańskiej
Tytuł najlepszej zastępowej otrzymała Anna Ruła – Gratulujemy.
Dziękuję kadrze, która wsparła mnie w realizacji zadania oraz moim przybocznym Hubertowi Maliszewskiemu, Aleksandrze Kowalskiej i Hubertowi Buchwakowi i druhowi phm. Romanowi Wądzyńskiemu wraz z Wolontariuszami z Braniewskiej Fundacji Pomocy Rodzinie.