105 rocznica Odzyskania Niepodległości Polski

Kolorowe chusty i harcerskie mundury zobaczyć można było wczoraj – 11 listopada 2023 roku – na ulicach Braniewa, Pieniężna i Fromborka. To tu wspólnie z mieszkańcami świętowaliśmy 105 – tą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W Braniewie uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mniejszej. Potem nastąpił przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Orła Białego na Skwerze Sybiraków, a w samo południe harcerze, stawili się na amfiteatrze miejskim, gdzie w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu!” wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Tego dnia zuchy miały za zadanie wyrecytować wiersz „Katechizm polskiego dziecka”, zaprezentować wykonane przez siebie niepodległościowe plakaty i symbole, a harcerze sprawdzili swoją wiedzę biorąc udział drużynowo w wyzwaniu muzycznym zorganizowanym na wzór teleturnieju „Jaka to melodia” – ich zadaniem było rozpoznanie jak największej ilości pieśni patriotycznych.
Jak poszło? 9 Grunwaldzka Harcerska Drużyna Sanitarna im. Obrońców Poczty Gdańskiej była bezkonkurencyjna! Gratulujemy!!!
Narodowe Święto Niepodległości obchodzono również w Pieniężnie. Tu harcerze z 11 Grunwaldzka Drużyna Starszoharcerska „Melcekuke” złożyli kwiaty przy dębie pamięci poświęconym porucznikowi Antoniemu Galasie – jednej z ofiar zbrodni katyńskiej.
Późnym popołudniem przedstawiciele Hufca ZHP Braniewie wzięli udział w uroczystościach niepodległościowych we Fromborku. Tu również odprawiono mszę świętą, a po niej nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Bohaterom Walk o Wolność i Niepodległość. Służbę podjęły zuchy z 4 Gromada Zuchowa ” Leśne Skrzaty” we Fromborku i harcerze z 7 Drużyny Harcerskiej – młodzi ludzie stanęli na warcie przy wspomnianym pomniku.
Dziękujemy serdecznie wszystkim zuchom i harcerzom za ich obecność i służbę pełnioną podczas obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2023 roku. Dziękujemy również tym, którzy zaakcentowali swoją przynależność do harcerstwa podczas uroczystości patriotycznych zorganizowanych w miniony czwartek i piątek. Jesteśmy z Was dumni!